Lektury szkolne wracają do łask?

Okazuje się, że lektury szkolne to bardzo wdzięczny temat na quizy! Lektury i testy z lektur cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem i popularnością. Nic dziwnego - po prostu lubimy wspominać, a takie testy mają duży walor sentymentalny. Przygotowaliśmy dla Was zastawienie kilku popularnych lektur i testów, które na pewno sprawią, że wspomnienia powrócą, a przy okazji przetestują Waszą wiedzę.

W pustyni i w puszczy, Henryk Sienkiewicz

Kto z nas nie czytał o niesamowitej przygodzie, jaka spotkała Stasia Tarkowskiego i Nel Rawlison? Test z lektury W pustyni i w puszczy będzie świetną okazją do przypomnienia sobie faktów z książki. Czy będziesz pamiętał w jakim kraju toczy się akcja książki, królem jakiego plemienia został Kali albo jak miał na imię ukochany pies Nel? CZy dzieci w czasie swojej podróży spotkały Mahdiego? Kogo staś zastrzelił swoim sztucerem i jakie lekarstwo pomogło Nel pokonać febrę? Książka "W pustyni i w puszczy" ukazała się w latach 1910-1911 na łamach "Kuriera Warszawskiego" i szybko stała się międzynarodowym bestsellerem, a ludzie z zapartym tchem czytali kolejne ukazujące się rodziały. Niech czar powróci.

Mały Książę, Antoine de Saint-Exupéry

Mały Książę niewątpliwie należy do klasyki światowej literatury i jest to jedna z tych lektur, do którch wraca się z przyjemnością nawet po latach i po raz kolejny. Forma książki mieści się na pograniczu baśni i opowiastki filozoficznej i tylko pozornie jest przeznaczona dla dzieci. Pod warstwą nietypowych postaci (Lis, Bankier, Róża) i baśniowej fabuły kryje się wiele wątków realistycznych i psychologicznych. Test z lektury Mały Książę pozwoli nam ponownie odwiedzić ten niesamowity świat. Warto posłuchać nauk, które otrzymał Mały Książę o dorastaniu do wiernej miłości, przyjaźni i odpowiedzialności oraz konsekwencji życiowych wyborów. Za postacią Małego Księcia skrył się sam Exupery, a spotkanie z Pilotem to rozmowa z samym sobą i próba odpowiedzi na pytania, które zawsze były dla niego istotne i pozostają istotne dla wielu osób.

Kamienie na szaniec, Aleksander Kamiński

Książka Aleksandra Kamińskiego opowiada o działalności grupy członków Szarych Szeregów podczas II wojny światowej. Oparta jest na faktach i powstała na podstawie relacji Tadeusza Zawadzkiego (Zośki) spisanej w 1943 roku. Tytuł utworu nawiązuje do wiersza "Testament mój" Juliusza Słowackiego. Test z lektury Kamienie na szaniec pozwoli Wam sprawdzić, jak dobrze pamiętacie książkę, i wydarzenia z akcji pod Arsenałem lub próby odbicia Jana Bytnara z rąk Gestapo.

Hobbit, czyli tam i z powrotem, J.R.R. Tolkien

Powieść fantasy autorstwa Tolkiena ukazała się w 1937 roku. Co ciekawe, w bardzo nieodległym odstępie czasowym od ukazania się Opowieśći z Narnii. To właśnie popularność Hobbita sprawiła, że Tolkien napisał kontynuację, czyli "Władcę Pierścieni". Akcja powieści toczy się w fantastycznym świecie stworzonym przez Tolkiena o nazwie Śródziemie. Test z lektury Hobbit przypomni Wam wyprawę podjętą przez krasnoludów (kompanię Thorina) i towarzyszącego im hobbita Bilbo Bagginsa do Samotnej Góry zajmowanej przez smoka Smauga. Celem wyprawy było odzyskanie zagarniętych skarbów i dawnej siedziby krasnoludów. W czasie podróży, w jaskini Golluma, Bilbo znajduje pierścień. Pierścień ma niesamowitą moc i pozwala mu stawać się niewidzialnym. Czy pamiętasz jak zakończyła się wędrówka i jakie inne przygody spotkały po drodze dzielną ekipę?

Akademia Pana Kleksa, Jan Brzechwa

Lista testów z lekturami na tym się jednak zdecydowanie nie kończy! Książka Jana Brzechwy opowiada historię dwunastoletniego Adasia Niezgódki, który zostaje umieszczony w akademii przy ulicy Czekoladowej wraz z innymi chłopcami. Imiona wszystkich z nich zaczynają się na literę A. Czy będziesz pamiętał, jak na imię miał sam pan Kleks (o dziwo jego imię też zaczyna się na A!) czy jakim ptakiem był Mateusz? Jeżeli nie jesteś bezbronny wobec tych pytań czas przenieść się na: Akademia Pana Kleksa - test. Czar wspomnień tej nietypowej książki powróci od razu!

A to jeszcze nie koniec testów!

Na zakończenie jeszcze parę dodatkowych linków do wartych polecenia testów. Odwiedzaj tę stronę często, bo lista będzie się powiększać!

Logowanie

Twórz i rozwiązuj quizy!

Nie masz konta?
zarejestruj się

Rejestracja

Dołącz do naszej społeczności!

Akceptuję regulamin.
Zgadzam się przekazać swój adres e-mail, który będzie wykorzystywany do kontaktów w sprawach związanych z moim kontem, oraz akceptuję, że moje aktywności na stronie będą rejestrowane.
Powrót do
logowania

Resetuj hasło

Powrót do
logowania
Wybierz typ quizu
Quiz psychologiczny
Quiz wiedzy
Quiz preferencji
Quiz punktowany