Motywy pieniądza w sztuce - znasz je?

Czy da się połączyć materializm z duchowością? Zaraz się przekonasz, że w tym quizie wszystko jest możliwe.


 1. 1

  Jak miał na imię bohater mitologii greckiej, który nierozważnie poprosił Dionizosa, aby ten sprawił, żeby każda rzecz, której dotknie, zamieniała się w złoto?

  1. Minyas
  2. Memnon
  3. Minos
  4. Midas
 2. 2

  Kto napisał komedię „Skąpiec” przedstawiającą historię sześćdziesięcioletniego Harpagona, dla którego pieniądze były największą wartością i stały się ważniejsze nawet od rodziny?

  1. Denis Diderot
  2. Molier
  3. Alfred de Musset
  4. Voltaire
 3. 3

  To fragment piosenki pt. „Mamona”. Do repertuaru którego zespołu należy ten utwór?

  „Ta piosenka jest pisana dla pieniędzy!
  Ta piosenka jest śpiewana dla pieniędzy!
  Ta piosenka jest nagrana dla pieniędzy!
  Ta piosenka jest wydana dla pieniędzy!”
  1. Republika
  2. Maanam
  3. Dżem
  4. Kult
 4. 4

  Nowojorski dom aukcyjny Christie’s sprzedał w 2015 r. obraz "Kobiety z Algieru" za rekordową kwotę 179,4 miliona dolarów. To najwyższa kwota za jaką kiedykolwiek wylicytowano dzieło sztuki. Kto jest autorem tego obrazu?

  1. Edvard Munch
  2. Pablo Picasso
  3. Gustav Klimt
  4. Vincent van Gogh
 5. 5

  W której powieści Fiodora Dostojewskiego ukazana jest postać młodego studenta, który z chęci wzbogacenia się morduje starą lichwiarkę?

  1. Biesy
  2. Zbrodnia i kara
  3. Idiota
  4. Bracia Karamazow
 6. 6

  Który film (po uwzględnieniu inflacji) okazał się najbardziej dochodowy w historii kina?

  1. Gwiezdne wojny: część IV – Nowa nadzieja
  2. Przeminęło z wiatrem
  3. Avatar
  4. Titanic
 7. 7

  "Pieniądze to wytłoczona w metalu wolność" – to słowa niemieckiego pisarza, autora głośnej powieści „Na Zachodzie bez zmian”. Jak brzmi jego nazwisko?

  1. Günter Grass
  2. Tomasz Mann
  3. Herman Hesse
  4. Erich Maria Remarque
 8. 8

  W którym utworze pojawia się postać zachłannego, skąpego, pozbawionego wyobraźni Bankiera, którego głównym zajęciem, a wręcz życiowym celem, jest liczenie majątku?

  1. Kupiec wenecki
  2. Mały Książę
  3. Opowieść wigilijna
  4. Ojciec Goriot
 9. 9

  W filmie Martina Scorsese „Wilk z Wall Street” aktor ten gra utalentowanego brokera, który szybko traci zainteresowanie legalnymi i etycznymi drogami inwestowania. Który to aktor?

  1. Matt Damon
  2. Mark Wahlberg
  3. Leonardo DiCaprio
  4. Bradley Cooper
 10. 10

  „Money” to piosenka z płyty „The Dark Side of the Moon” napisana przez basistę Rogera Watersa. Była ona prawdziwym przebojem, najpopularniejszą piosenką z tej płyty. Który brytyjski zespół rockowy jest jej wykonawcą?

  1. Pink Floyd
  2. Radiohead
  3. The Rolling Stones
  4. Queen
 11. 11

  W tym filmie Liza Minelli bardzo sugestywnie śpiewała piosenkę „Money” – o pieniądzach, które rządzą światem i o ludziach gotowych do zbrodni, aby je zdobyć. O który film chodzi?

  1. New York, New York
  2. Kabaret
  3. Kwestia czasu
  4. Szczęściara
 12. 12

  Treścią dzieła „Powołanie świętego Mateusza” jest scena, w której Chrystus powołuje do służby przyszłego apostoła. Na obrazie celnik Mateusz siedzi przy stole z czterema współpracownikami zajętymi liczeniem pieniędzy. Twórcą dzieła jest artysta uważany za pierwszego wielkiego malarza baroku. Jak on się nazywa?

  1. Caravaggio
  2. Canaletto
  3. Rembrandt
  4. Diego Velazquez

Motywy pieniądza w sztuce - znasz je?

 1. Wynik

  Ze sztuką Ci nie po drodze...

  Twój wynik to:
  Chyba za mało zainwestowałeś w swój rozwój duchowy. Na sukces musisz w takim razie poczekać. Twój wynik sugerowałby, że bliskie są Ci słowa Oscara Wilde: „Lepiej mieć stały dochód niż fascynującą osobowość.”
  Udostępnij swój wynik!
 2. Wynik

  Niezły znawca sztuki!

  Twój wynik to:
  Inwestowanie w duchowy rozwój okazało się w Twoim przypadku dość skuteczne. Uzyskałeś bardzo dobry wynik! Może zwiększenie nakładów pomogłoby zdobyć wyższą lokatę ;) Warto jednak jako przestrogę przytoczyć słowa Jana Jakuba Rousseau: „Pieniądz, który się posiada, daje wolność; pieniądz, za którym się goni, jest przyczyną zniewolenia.” Za uzyskany wynik gratulacje!
  Udostępnij swój wynik!
 3. Wynik

  Ze sztuką za pan brat!

  Twój wynik to:
  Twoja inwestycja w duchowy rozwój opłaciła się, uzyskałeś znakomity wynik. Błyszczałeś w wielu dziedzinach sztuki. Nie wiadomo, ile zainwestowałeś w swoją wiedzę, ale jest pewne, że osiągnięty rezultat jest powodem do wielkiej satysfakcji i może być gwarancją przyszłego sukcesu. Pamiętaj jednak o słowach Seneki Młodszego: „Dobrze jest być sławnym, ale pewniejsze jest mieć pieniądze.” Co wybierasz? ;)
  Udostępnij swój wynik!
 4. Wynik

  Mistrz wiedzy o sztuce!

  Twój wynik to:
  „Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi największe zyski” – to słowa Benjamina Franklina. Patrząc na Twój wynik, można przypuszczać, że sporo zainwestowałeś w swój duchowy rozwój. W tematach związanych ze sztuką osiągnąłeś mistrzowski poziom. Za fantastyczny wynik słowa uznania i gratulacje! A tak na marginesie - ile Cię to kosztowało? ;)
  Udostępnij swój wynik!

Motywy pieniądza w sztuce - znasz je?

Logowanie

Twórz i rozwiązuj quizy!

Nie masz konta?
zarejestruj się

Rejestracja

Dołącz do naszej społeczności!

Akceptuję regulamin.
Zgadzam się przekazać swój adres e-mail, który będzie wykorzystywany do kontaktów w sprawach związanych z moim kontem, oraz akceptuję, że moje aktywności na stronie będą rejestrowane.
Powrót do
logowania

Resetuj hasło

Powrót do
logowania
Wybierz typ quizu
Quiz psychologiczny
Quiz wiedzy
Quiz preferencji
Quiz punktowany