Słynni pisarze - nazwiska kojarzymy, ale czy wiemy, jak mieli na imię?

Z pewnością z powodzeniem łączymy w głowie nazwisko pisarza z tytułem dzieła. Czy z imionami pójdzie równie łatwo?


 1. 1

  ______ Hemingway

  Urodzony 21 lipca 1899 w Oak Park w Illinois amerykański pisarz i dziennikarz. Jest autorem takich powieści jak "Słońce też wschodzi", "Pożegnanie z bronią" oraz opowiadań "Śniegi Kilimandżaro" i "Stary człowiek i morze".
  1. Ernest
  2. Edgar
  3. William
  4. Francis
 2. 2

  ______ Allan Poe

  Urodzony 19 stycznia 1809 w Bostonie w stanie Massachusetts, amerykański poeta, nowelista, krytyk literacki i redaktor. Przedstawiciel romantyzmu w literaturze amerykańskiej. W jego twórczości dominowały wątki fantastyki i horroru. Zapoczątkował gatunek noweli kryminalnej ("Zabójstwo przy Rue Morgue", "Złoty żuk"). Stworzył także pierwszą w literaturze postać detektywa – C. Auguste’a Dupina.
  1. Emil
  2. Edmund
  3. Edwin
  4. Edgar
 3. 3

  ______ Tołstoj

  Urodzony 9 września 1828 w Jasnej Polanie rosyjski powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki, myśliciel, pedagog. Jeden z najwybitniejszych przedstawicieli realizmu w literaturze europejskiej. Klasyk literatury rosyjskiej i światowej.
  1. Aleksander
  2. Iwan
  3. Lew
  4. Dmitrij
 4. 4

  ______ Sołżenicyn

  Urodzony 11 grudnia 1918 w Kisłowodzku rosyjski pisarz, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1970. Autor utworów moralistycznych o komunistycznym systemie zniewolenia i terroru, ukazujących gehennę życia w łagrach (m.in. trzytomowe dzieło "Archipelag Gułag") oraz historycznych o XX-wiecznych dziejach Rosji.
  1. Aleksandr
  2. Fiodor
  3. Iosif
  4. Władimir
 5. 5

  ______ Dumas

  Urodzony 24 lipca 1802 pisarz i dramaturg francuski, autor "Hrabiego Monte Christo" i "Trzech muszkieterów".
  1. Honoré
  2. Albert
  3. Émile
  4. Alexandre
 6. 6

  ______ Rowling

  Urodzona 31 lipca 1965 w Chipping Sodbury brytyjska pisarka, autorka serii "Harry Potter". Z wykształcenia filolog klasyczny.
  1. Joanne Kathleen
  2. Jane Kristin
  3. Jeanine Kathrine
  4. Julia Karen
 7. 7

  ______ Tolkien

  Urodzony 3 stycznia 1892 w Bloemfontein w Oranii brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na University of Oxford. Jako autor powieści "Władca Pierścieni", której akcja rozgrywa się w mitycznym świecie Śródziemia, spopularyzował literaturę fantasy.
  1. James Ronald Reese
  2. Jonathan Rick Roman
  3. John Ronald Reuel
  4. Jack Richard Ronald
 8. 8

  ______ Proust

  Urodzony 10 lipca 1871 w Auteuil francuski pisarz, autor powieści "W poszukiwaniu straconego czasu".
  1. Joseph
  2. Jean-Paul
  3. Marcel
  4. Adrien
 9. 9

  ______ Orwell

  Urodzony 25 czerwca 1903 pisarz i publicysta angielski, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przeprowadził się w 1907 roku. Jego dzieła odznaczają się inteligencją i dowcipem oraz wrażliwością na nierówności społeczne, autor m.in. "Folwarku zwierzęcego" oraz "Roku 1984".
  1. John
  2. James
  3. George
  4. Greg
 10. 10

  ______ Woolf

  Urodzona 25 stycznia 1882 w Londynie angielska pisarka i feministka, uważana za jedną z czołowych postaci literatury modernistycznej XX wieku. Jej najbardziej znane powieści to: "Pani Dalloway", "Do latarni morskiej" i "Pokój Jakuba".
  1. Elizabeth
  2. Virginia
  3. Jane
  4. Emily
 11. 11

  ______ Austen

  Urodzona 16 grudnia 1775 w Steventon angielska pisarka, autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Do jej najbardziej znanych dzieł należą "Duma i uprzedzenie" oraz "Rozważna i romantyczna".
  1. Julia
  2. Karen
  3. Jane
  4. Agatha
 12. 12

  ______ Carroll

  Urodzony 27 stycznia 1832 w Daresbury angielski matematyk, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, pisarz, poeta, fotograf; autor powieści "Alicja w Krainie Czarów" (1865) i "Po drugiej stronie lustra" (1871).
  1. James
  2. Lewis
  3. Jonathan
  4. Daniel
 13. 13

  ______ Faulkner

  Urodzony 25 września 1897 w New Albany w stanie Missisipi amerykański powieściopisarz, autor opowiadań i poeta. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1949.
  1. Henry
  2. William
  3. Walter
  4. John
 14. 14

  ______ Lee

  Urodzona 28 kwietnia 1926 w Monroeville w Alabamie amerykańska pisarka i publicystka, znana głównie jako autorka uhonorowanej Nagrodą Pulitzera powieści "Zabić drozda" (1960), sfilmowanej w 1962. W 2007 została odznaczona Prezydenckim Medalem Wolności, a w 2010 – National Medal of Arts.
  1. Harriet
  2. Harper
  3. Emily
  4. Maya
 15. 15

  ______ Vonnegut

  Urodzony 11 listopada 1922 w Indianapolis amerykański pisarz i publicysta, autor takich książek jak: "Kocia kołyska", "Śniadanie mistrzów, czyli żegnaj, czarny poniedziałku" oraz "Slapstick albo nigdy więcej samotności!".
  1. Jack
  2. Truman
  3. Cormac
  4. Kurt
 16. 16

  ______ King

  Urodzony 21 września 1947 w Portland amerykański pisarz, autor głównie literatury grozy. Jego książki rozeszły się w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy, co czyni go jednym z najbardziej poczytnych pisarzy na świecie. Jest autorem m.in. "Lśnienia", "Cmętarza zwieżąt", "Miasteczka Salem" oraz "Zielonej mili".
  1. Steven
  2. Stuart
  3. Stanley
  4. Stephen
 17. 17

  ______ Kundera

  Urodzony 1 kwietnia 1929 w Brnie czeski i francuski pisarz i eseista, m.in. autor "Nieznośnej lekkości bytu".
  1. Jan
  2. Milan
  3. Karel
  4. Daniel
 18. 18

  ______ Dostojewski

  Urodzony 11 listopada 1821 w Moskwie rosyjski pisarz i myśliciel. Jeden z najbardziej wpływowych powieściopisarzy literatury rosyjskiej i światowej. Do jego dzieł należą m.in.: "Zbrodnia i kara", "Idiota" oraz "Bracia Karamazow".
  1. Aleksander
  2. Iwan
  3. Michaił
  4. Fiodor
 19. 19

  ______ Capote

  Urodzony 30 września 1924 w Nowym Orleanie pisarz i scenarzysta amerykański, autor m.in. "Śniadania u Tiffany’ego".
  1. Mark
  2. Truman
  3. Herman
  4. Walt
 20. 20

  ______ Márquez

  Urodzony 6 marca 1927 w Aracataca kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny, jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1982), autor m.in. "Stu lat samotności" oraz "Miłości w czasach zarazy".
  1. Gabriel García
  2. Rafael Iván
  3. Jorge Luis
  4. Mario Vargas

Słynni pisarze - nazwiska kojarzymy, ale czy wiemy, jak mieli na imię?

 1. Wynik

  Poprzestałeś na nazwiskach!

  Twój wynik to:
  Quiz dał Ci okazję do przekonania się, jak bardzo polegamy na pamięci do nazwisk, podczas gdy imiona sprowadzają się dla nas często po prostu do inicjałów :)
  Udostępnij swój wynik!
 2. Wynik

  Troszkę do nadrobienia

  Twój wynik to:
  Mniej więcej w połowie przypadków nie miałeś wątpliwości, część imion jednakże okazała się dla Ciebie zaskakującą niespodzianką. Pewnie nawet sobie nie uświadamiałeś, że ich nie znasz :)
  Udostępnij swój wynik!
 3. Wynik

  Dobra znajomość imion

  Twój wynik to:
  Co prawda nie w stu procentach - przydarzyło się kilka wpadek po drodze - ale imiona słynnych pisarzy w większości znasz naprawdę dobrze. A już ich najbardziej znane dzieła na pewno!
  Udostępnij swój wynik!
 4. Wynik

  Dokładne personalia

  Twój wynik to:
  Imiona czy nazwiska, jakie to ma znaczenie? Jedno i drugie jest elementem sylwetki i biografii pisarza, a na czym jak na czym, ale Ty na literaturze znasz się niewątpliwie!
  Udostępnij swój wynik!

Słynni pisarze - nazwiska kojarzymy, ale czy wiemy, jak mieli na imię?

Logowanie

Twórz i rozwiązuj quizy!

Nie masz konta?
zarejestruj się

Rejestracja

Dołącz do naszej społeczności!

Akceptuję regulamin.
Zgadzam się przekazać swój adres e-mail, który będzie wykorzystywany do kontaktów w sprawach związanych z moim kontem, oraz akceptuję, że moje aktywności na stronie będą rejestrowane.
Powrót do
logowania

Resetuj hasło

Powrót do
logowania
Wybierz typ quizu
Quiz psychologiczny
Quiz wiedzy
Quiz preferencji
Quiz punktowany